2010 Competitions

Spa Salver

BLOCK AAlex JardineJohn
Hobbs
Jolyon CreaseyWINSPosition
Alex Jardine -5+181 (+13)1
John Hobbs+5 -111 (-6)2
Mick Belcham-18+11 1(-7)3
BLOCK BJon
Diamond
Richard MannMick GreagsbyBarney LewisWINSPosition
Jon Diamond +4+2+831
Richard Mann-4  +111/22
Mick Greagsby-2+6  0/14
Barney Lewis-8-11  0/23

FINAL: Alex Jardine beat Jon Diamond +14

Lustau Cup

Mike Greagsby

ROUND 1ROUND 2SEMI-FINALFINALWINNER
Chris BarhamAlex Jardine
w/o
Jolyon Creasey
+8
Jolyon Creasey
+4
Jolyon Creasey
+1
Alex Jardine
 Jolyon Creasey
 
 Jon DiamondJon Diamond
+21
 
 John Hobbs
 
Mike Greagsby
w/o
Richard Mann
w/o
Barney Lewis
+1
Mick Belcham
 Richard Mann
 
 Barney LewisBarney Lewis
+6t
 
 John Timmis
 

Calverley Cup

DRAW
ROUND 1
ROUND 2ROUND 3ROUND 4FINAL
Richard MannRichard Mann
w/o
John TimmisJohn Timmis
+7
John Timmis
+16
Mike Greagsby
 Chris BerwickJohn Timmis
w/o
John Timmis
 John HobbsJohn Hobbs
w/o
 
 Richard Clark
 
Geoff CroxfordGeoff Croxford
+8t
Geoff Croxford
+14
Alex Jardine
+5
Jeff Chapman
Barney LewisJon Diamond
+10
 Jon Diamond
 Mick BelchamChris Barham
w/o
Alex Jardine
w/o
Chris Barham
 Alex JardineAlex Jardine
+15
Jolyon Creasey
PROCESS
ROUND 1
ROUND 2ROUND 3ROUND 4FINAL
 John HobbsBarney Lewis
+22
Barney Lewis
+5
Geoff Croxford 
+7
 
Barney LewisBarney Lewis
w/o
Richard Mann
 Alex Jardine Alex Jardine
+10
 Alex Jardine
 Chris Barham
 Chris Berwick Jolyon Creasey 
w/o
 Jolyon Creasey
Mike GreagsbyMike Greagsby
w/o
Jon Diamond
+2
Geoff Croxford 
+18
Mick Belcham
 Jon Diamond Jon Diamond
+15
Jeff Chapman
John TimmisGeoff CroxfordGeoff Croxford 
+26
Geoff Croxford
 Richard Clark
 

FINAL:  Geoff Croxford beat John Timmis +24

Howell Cup

Round 1Semi-FinalFinalWinner
 Chris BerwickRoger Morris w/oShirley Jardine

w/o

Jeff Chapman
Roger Morris
Miriam ReaderShirley Jardine
+4
Shirley Jardine
Geoff CroxfordGeoff Croxford

+10

Jeff Chapman

+11

Ray Meech
Hugh JacksonJeff Chapman

w/o

Jeff Chapman

Lewis Shield

There were five entrants – Alex, Barney, Richard Mann, Chris Barham and Jeff Chapman.

It was played as 3 x 18 point games with the winner being Barney in a tight finish (+3) against Richard Mann in the final game, making the fifth time he’s won his own trophy! Good luck to him in the Regional Finals.

Kitching Rose Bowl 

DRAW
ROUND 1
ROUND 2SEMI-FINALFINALWINNER
Chris BerwickMichael Gentry
w/o
Duncan Cox 
7-4, 1-7, 7-5
Duncan Cox
7-2, 7-3
Ray Meech
7-2, 4-7, 7-6 
Michael Gentry 
Duncan Cox Duncan Cox
7-1, 7-1
Geoff Croxford 
Frank Gunstone Anita HunterAnita Hunter
7-5
Anita Hunter 
  John Hobbs
 
John Moore John Moore
7-2, 7-2 
Ray Meech
7-5, 5-7, 7-6 
Ray Meech
7-64 7-4 
 Joyce Rocca
Michael Sander Ray Meech
7-6, 7-5
Ray Meech 
Jon Diamond Jon Diamond
7-4, 7-3 
Jon Diamond
3-7, 7-5, 7-4
Kate Sander 
Val Rocca  Derek Heath
Derek Heath 
PROCESS
ROUND 1
ROUND 2SEMI-FINALFINALWINNER
Chris BerwickAnita Hunter   
w/o
John Moore 
7-5, 7-2
John Hobbs 
7-6, 7-5
Frank Gunstone
7-2, 7-6
Anita Hunter  
John Moore John Moore 
7-3, 3-7, 7-2
Geoff Croxford 
Kate Sander Val Rocca  John Hobbs 
7-6, 7-5
Val Rocca 
 John Hobbs
 
Michael GentryMichael Gentry
7-5, 4-7, 7-6
Michael Gentry
7-6, 7-5
Frank Gunstone
4-7, 7-6, 7-6
Jon Diamond 
Derek Heath Duncan Cox 
5-7, 7-6, 7-4
Duncan Cox
Joyce RoccaMichael Sander 
7-6, 7-6
Frank Gunstone
7-2, 7-6
Michael Sander 
Frank GunstoneFrank Gunstone
7-6
Ray Meech

FINAL: Ray Meech beat Frank Gunstone 7-6, 7-3

Hunter Plate

BLOCK ARCDCJDFGJMJR WINSPos
Richard Clark 7-55-7, 3-77-57-2, 6-7, 7-47-5, 7-3 4 
Derek Crocombe5-7 4-7, 6-7 5-7  0 
Jon Diamond7-5, 7-37-6, 7-4  6-7, 7-5, 7-57-2, 7-3 4 
Frank Gunstone5-7    7-3, 7-6 1 
John Moore2-7, 7-6, 4-77-5 7-6, 5-7, 5-7 5-7, 7-6, 7-4 2 
Joyce Rocca5-7, 3-7 2-7, 3-73-7, 6-77-5, 6-7, 4-7  0 
          
BLOCK BDCGCMGDHRMJHVRWINSPos
Duncan Cox 4-7, 7-3, 3-77-5, 7-67-5, 4-7, 7-37-6, 7-47-5, 7-44-7, 4-74 
Geoff Croxford7-4, 3-7, 7-3     6-71 
Michael Gentry5-7, 6-7  6-7, 7-4, 7-4  7-62 
Derek Heath5-7, 7-4, 3-7 7-6, 4-7, 4-7   2-7, 2-70 
Richard Mann6-7, 4-7    7-5, 7-36-7, 5-71 
John Hobbs5-7, 4-7   5-7, 3-7  0 
Val Rocca7-4, 7-47-66-77-2, 7-27-6, 7-5  4 

FINAL: Richard Clark beat Duncan Cox 7-2, 6-7, 7-4

Golf High Bisquers

DRAW
ROUND 1
ROUND 2SEMI-FINALFINALWINNER
Pamela ClarkMichael Gentry
w/o
Michael Gentry
7-5, 7-6
Michael Gentry
7-5, 7-2
 
Michael Gentry
 John MooreJohn Moore
7-2, 7-5
Barbara Tasker
 Joyce RoccaJoyce Rocca
7-5
 
 Kate Sander
 
Anita Hunter Anita Hunter
7-5 7-6
Michael Sander
7-2, 7-3
Duncan Cox
7-2, 7-5
Shirley Jardine
 Michael Sander
 
  
Val Rocca
Duncan Cox
7-4, 5-7, 7-4
 
Duncan CoxDuncan Cox
7-4, 5-7, 7-6
John Skates
PROCESS
ROUND 1
ROUND 2SEMI-FINALFINALWINNER
 Pamela ClarkPamela Clark
7-5, 7-3
John Moore 
5-7, 7-6, 7-5
 
 
 Anita Hunter 
 
Kate Sander Val Rocca 
7-4, 7-2
John Moore 
7-5, 7-3
 Val Rocca
Duncan CoxJohn Moore 
7-3, 5-7, 7-5
John Moore
 Michael GentryMichael Gentry
7-4, 7-6
Michael Gentry
 
 Shirley Jardine
 
Joyce RoccaJoyce Rocca
7-5, 5-7, 7-4
John Skates
7-6, 7-3
Michael Sander  
 John Skates
 

SEMI-FINAL: John Moore beat Duncan Cox 5-7, 7-5, 7-5
FINAL: Michael Gentry beat John Moore 7-3, 7-6

Golf Doubles

Round 1Round 2Semi-FinalFinalWinner
Frank Gunstone (4) & Duncan Cox (8)Frank Gunstone & Duncan Cox 7-3, 7-4Frank Gunstone & Duncan Cox 7-3, 4-7, 7-1Frank Gunstone & Duncan Cox 7-4, 7-4Frank Gunstone & Duncan Cox
7-4, 7-4
Michael Sander (9) & Miriam Reader (9)
 Jon Diamond (1) & John Skates (12)
Derek Heath (7) & John Moore (8)Derek Heath & John Moore w/o
Michael Gentry (8) & Chris Berwick (8)
John Hobbs (3) & Anita Hunter (10)John Hobbs & Anita Hunter

7-3, 4-7, 7-1

Val Rocca & Joyce Rocca
7-4, 7-6
Ray Meech (6) & Kate Sander (10)
Val Rocca (8) & Joyce Rocca (9)Val Rocca & Joyce Rocca w/o
Roger Morris (6) & Derek Crocombe (8)