2018 Competitions

Spa Salver

 Jon DiamondAlex JardineRichard MannJohn GreenwoodMick BelchamWINSPosition
Jon DiamondX-4  +171/2 
Alex Jardine+4X+18+19+1041
Richard Mann -18X  0/1 
John Greenwood -19 X-60/2 
Mick Belcham-17-10 +6X1/3 

Lustau Cup

BLOCK AMick BelchamAlex JardineWINSPosition
Mick BelchamX-1602
Alex Jardine+16X11
BLOCK BJohn GreenwoodJon DiamondWINSPosition
John GreenwoodX-902
Jon Diamond+9X11

FINAL: Alex Jardine beat Jon Diamond +10

Calverley Cup

ROUND 1ROUND 2SEMI-FINALFINALWINNER
Mick BelchamChris Barham
+25
Barney Lewis
+3
Barney Lewis
+7
 
Chris Barham
Jane SmithBarney Lewis
+3
Barney Lewis
Derek CrocombeJohn Moore
+10t
Jon Diamond
+17
John Moore
 Jon Diamond
 
Kate SanderMark Houslop
+19
Mark Houslop+9John Greenwood
+3
Mark Houslop
 Alex Jardine
 
 John GreenwoodJohn Greenwood
+3
 
 Richard Mann
 

Howell Cup

 Derek CrocombeKate SanderJane SmithJim Flanagan WINSNet pointsPosition
Derek CrocombeX-11-1 0/2 4
Kate Sander+11X-8+52 2
Jane Smith+1+8X 2/2 1
Jim Flanagan  -5 X0/1 3

Miriam Reader Memorial Doubles

ROUND 1SEMI-FINALFINALWINNER
John Greenwood & Jane SmithJohn Greenwood & Jane Smith
+8t
John Greenwood & Jane Smith
+15t
John Greenwood & Jane Smith
+4
Mick Belcham & Richard Smith
 Jon Diamond & Jack Ingle
 
 Jolyon Creasey & John MooreJolyon Creasey & John Moore
+1t
 
 Tom Carpenter & Kate Sander 
 

Hunter Plate

BLOCK ALister FieldingKate SanderJohn MooreMike GentryWINSPosition
Lister FieldingX 6-7 0/1 
Kate Sander X1-71/2 
John Moore7-67-1X3-722
Mike Gentry +7-3X2/21
BLOCK BJon DiamondRichard Smith Derek HeathJane Smith WINSPosition
Jon DiamondX7-07-27-331
Richard Smith 0-7X3-75-704
Derek Heath 2-77-3X7-622
Jane Smith3-77-56-7X13
BLOCK CNigel Barton Frank GunstoneDuncan CoxRichard MannRichard ClarkWINSPosition
Nigel BartonX7-64-76-77-123
Frank Gunstone6-7X3-76-74-70 5
Duncan Cox7-47-3X7-37-541
Richard Mann7-47-43-7X7-33 2
Richard Clark1-7 3-7X 0
BLOCK DJohn HobbsJohn GreenwoodJo SmithDerek CrocombeMike SanderWINSPosition
John HobbsX4-7 7-3Lost
w/o
14
John Greenwood7-4X7-26-77-232
Jo Smith 2-7X2-74-705
Derek Crocombe3-77-67-2X7-331
Mike SanderWon
w/o
2-77-43-7X 23

SEMI-FINAL 1: Jon Diamond beat Mike Gentry 7-4, 7-5

SEMI-FINAL 2: Duncan Cox beat Derek Crocombe w/o

FINAL: Jon Diamond v Duncan Cox

Kitching Rose Bowl

ROUND 1ROUND 2ROUND 3SEMI-FINALFINALWINNER
 Nigel BartonNigel Barton
7-5, 7-3
Richard Clark
7-4
Richard Clark
7-4, 7-4
Mark Houslop
7-5, 7-3
Kate Sander
Richard ClarkRichard Clark
9-7
Richard Mann
Duncan CoxDuncan Cox
4-7, 7-6, 7-5
Michael Sander
7-5, 6-7, 7-4
John Greenwood
Jane SmithMichael Sander
7-4, 2-7, 7-4
Michael Sander
 Bob FordhamMark Houslop
7-3, 7-5
Mark Houslop
W/o
Mark Houslop
7-6, 7-4
Mark Houslop
Richard SmithRichard Smith
bye
John Hobbs
Jon DiamondJon Diamond
7-6, 7-1
Lister Fielding
7-5, 3-7, 7-2
Jo Smith
John MooreLister Fielding
7-5, 7-6
Lister Fielding

Golf Doubles

ROUND 1ROUND 2SEMI-FINALFINALWINNER
 Nigel Barton &
Mike Gentry
Nigel Barton &
Mike Gentry
7-5, 7-6
Nigel Barton &
Mike Gentry
7-6, 7-5
 
 
 Jon Diamond & Pam Clark 
 
 John Greenwood &
Carolyn Gunstone
John Greenwood &
Carolyn Gunstone
7-3, 7-5
 
John Moore & 
Paul Gamba
John Moore & 
Paul Gamba
7-6, 5-7, 7-6
Frank Gunstone  &
Jane Smith
 Derek Heath &
Lister Fielding
Derek Heath &
Lister Fielding
7-6, 6-7, 1-1!
Derek Heath &
Lister Fielding
 
 Duncan Cox  &
Jo Smith
 
 Richard Clark & Kate SanderMichael Sander &
Bob Fordham
7-3, 7-6
 
Michael Sander &
Bob Fordham
Michael Sander &
Bob Fordham
7-6, 7-4
Derek Crocombe &
Richard Smith

Golf High Bisquers

BLOCK ANigel BartonChris BecketRichard SmithJane Smith Jim FlanaganWINSPosition
Nigel BartonX7-57-15-72-72 
Chris Becket5-7X3-73-7 0/3 
Richard Smith1-77-3X7-67-531
Jane Smith7-57-36-7X 2/3 
Jim Flanagan7-2 5-7 X0/2 
BLOCK BKate SanderJo SmithPaul GambaTina BecketWINSPosition
Kate SanderX7-57-67-431
Jo Smith5-7X 7-31/2 
Paul Gamba6-7 X7-21/2 
Tina Becket4-73-72-7X0 

Final: Kate Sander beat Richard Smith 7-4, 7-4

Fraser Tankard – Golf Teams

 Derek’s DragonsJohn’s RollersPaul’s Pioneers Sander’s SwingersPOINTSPosition
Derek’s DragonsX4-23.5-2.50-6103
4-22-42-4
4-22-44-2
John’s Rollers2-4X4-22-454
2-43-32-4
2-44-22-4
Paul’s Pioneers
2.5-3.52-4X4-2102
4-23-33-3
4-22-45-1
Sander’s Swingers6-04-22-4X111
4-24-23-3
2-44-21-5

Team ADerek’s Dragons: Derek Crocombe (captain), Tom Carpenter, Lister Fielding, Chris Becket, Tina Becket, John Allen, Jack Ingle, Dawn Ingle
Team BJohn’s Rollers: John Skates (captain), Michael Gentry, Barney Lewis, Keith Williams, Barbara Tasker, Derek Heath, Sonia Lawrence
Team CPaul’s Pioneers: Paul Gamba (captain), John Moore, Duncan Cox, Frank Gunstone, Carolyn Gunstone, Angela Chapman, Roy Turner, Brian Smith
Team DSander’s Swingers: Michael Sander (captain), Kate Sander, John Greenwood, Richard Mann, Richard Smith, Jo Smith, Bob Fordham, Michael Hughes
Reserves: Jeff Chapman, Nigel Barton