2019 Competitions

Spa Salver

BLOCK AMick BelchamBruce EdwardsJon DiamondJohn GreenwoodWINSPosition
Mick BelchamX-2-25+214
Bruce Edwards+1X-16-2213
Jon Diamond+25+16X-922
John Greenwood-2+22+9X21
BLOCK BRichard MannAlex JardineChris BarhamWINSPosition
Richard MannX
Alex JardineX+1611
Chris Barham-16X02

FINAL: Alex Jardine beat John Greenwood +3

Lustau Cup

BLOCK AMick BelchamJon DiamondAlex JardineWINSPosition
Mick BelchamX-8-1703
Jon Diamond+8X-712
Alex Jardine+17+7X21
BLOCK BChris BarhamJohn GreenwoodBarney LewisJohn HobbsWINSPosition
Chris BarhamX-9+151/2
John Greenwood+9X+7t21
Barney Lewis-7tX0/1
John Hobbs-15X

FINAL: John Greenwood beat Alex Jardine+24

Calverley Cup

ROUND 1
by 1 June
ROUND 2
by 14 July
SEMI-FINAL
by 1 September
FINALWINNER
Mick BelchamMick Belcham
w/o
Mick Belcham
+5
Mick Belcham
+11
Chris Barham
+14
Mark Houslop
Barney Lewis
John MooreJohn Greenwood
+4
John Greenwood
Jon DiamondJon Diamond
+4
Chris Barham
+21
Jane Smith
Chris BarhamChris Barham
+16
Richard MannAlex Jardine
+10
Alex Jardine

Howell Cup

Not contested

Miriam Reader Memorial Doubles

ROUND 1
by 14 June
SEMI-FINAL
by 1 September
FINALWINNER
John Greenwood & Jack IngleChris Barham & Kate Sander
+1t
Jolyon Creasey & Jane Smith
+7
Chris Barham & Kate Sander
Jolyon Creasey & Jane SmithJolyon Creasey & Jane Smith
+1t
Barney Lewis & John Moore

Lewis Shield

Richard Mann won all 3 games in an all-play-all on 22nd June

New Members Association Croquet Trophy

ROUND 1SEMI-FINALFINALWINNER
Dave GrimshawDave GrimshawDave GrimshawTimothy Luke
+14
Patrick Grice
Tervor Houghton-Berry
Timothy LukeTimothy LukeTimothy Luke
+8
Jack Ingle
Andrew Moss

Hunter Plate

BLOCK ANigel BartonJon DiamondMike SanderJohn MooreDerek CrocombeLister FieldingJohn HobbsWINSPosition
Nigel BartonX2-77-47-24-722
Jon Diamond7-2X7-17-27-641
Mike Sander4-71-7X5-77-66-714=
John Moore2-72-77-5X1/3
Derek Crocombe7-46-76-7X1/3
Lister FieldingX
John Hobbs7-6X
BLOCK BJohn GreenwoodDerek HeathDuncan CoxRichard MannJane SmithBruce EdwardsMike GentryWINSPosition
John GreenwoodX4-7, 7-3, 7-37-2, 7-16-7, 7-4, 7-57-52-77-3, 5-7, 7-352
Derek Heath7-4, 3-7, 3-7X7-61-73-71/4
Duncan Cox2-7, 1-7X7-5Lost w/o3-7, 5-71/4
Richard Mann7-6, 4-7, 5-75-7X7-55-71/4
Jane Smith5-76-7X3-72-70/4
Bruce Edwards7-27-1Won w/o5-77-3X6-743
Mike Gentry3-7, 7-5, 3-77-37-3, 7-57-57-27-6X51

FINAL: Jon Diamond beat Mike Gentry 7-4, 5-7, 7-6

Kitching Rose Bowl

ROUND 2
by 14 June
ROUND 3
by 25 July
SEMI-FINAL
by 1 September
FINALWINNER
Nigel BartonMike Gentry
7-5, 7-6
Duncan Cox
7-3, 7-5
Richard Mann
7-5, 2-7, 7-4
Richard Mann
7-5, 7-3
Mike Gentry
Duncan CoxDuncan Cox
7-1, 7-6
Jane Smith
Chris BarhamRichard Mann
2-7, 7-4, 7-6
Richard Mann
6-7, 7-4, 7-3
Richard Mann
Jon DiamondJon Diamond
7-5, 7-4
John Moore
Kate SanderKate Sander
w/o
John Greenwood
7-3, 3-7, 7-1
John Greenwood
7-6, 5-7, 7-4
Richard Clark
John GreenwoodJohn Greenwood
7-6, 6-7, 7-3
Michael Sander
Keith WilkinsMark Houslop
w/o
Derek Crocombe
Mark HouslopMark Houslop
w/o
Lister Fielding

Golf Doubles

ROUND 1
by 1 June
ROUND 2
by 14 July
SEMI-FINAL
by 1 September
FINALWINNER
John Moore & Tina BeckettDerek Crocombe & Dawn Ingle
7-5, 6-7, 7-6
Timothy Luke & Bruce Edwards
w/o
Timothy Luke & Bruce EdwardsTimothy Luke & Bruce Edwards
7-4, 4-7, 7-6
Derek Crocombe & Dawn Ingle
Timothy Luke & Bruce Edwards
Duncan Cox & Mike SanderPaul Gamba & Jane Smith
7-6, 7-5
Paul Gamba & Jane Smith
Jolyon Creasey & Chris BeckettDerek Heath & Jack Ingle
w/o
Mark Houslop & Nigel Barton
7-4, 7-4
Derek Heath & Jack Ingle
Mark Houslop & Nigel BartonMark Houslop & Nigel Barton
w/o
Mike Gentry & Keith Wilkins

Golf High Bisquers

BLOCK ABeverley BrownRichard SmithTina BeckettJo SmithWINSPosition
Beverley BrownX7-61/1
Richard SmithX5-70/1
Tina Beckett6-77-5X1/2
Jo SmithX
X
BLOCK BChris BeckettJane SmithPaul GambaWINSPosition
Chris BeckettX4-76-703
Jane Smith7-4X6-712
Paul Gamba7-67-6X21

FINAL: Paul Gamba v Beverley Brown

New Members Golf Croquet Trophy

BLOCK ATrevor Houghton-BerrySimon MarsPhilip OsmanWINSPosition
Trevor Houghton-BerryX6-77-312
Simon Mars7-6X7-421
Philip Osman3-74-7X03
BLOCK BBruce EdwardsSimon ManwaringDave GrimshawTimothy LukeWINSPosition
Bruce EdwardsX++22
Simon ManwaringX04
Dave Grimshaw+X13
Timothy Luke+++X31

FINAL: Timothy Luke beat Simon Mars

Fraser Tankard – Golf Teams

Handicap play this year. Detailed rules are here.
Phone Derek Crocombe 01732 364585 if you have any queries.

Derek’s DragonsJohn’s RollersPaul’s Pioneers Sander’s SwingersPOINTSPosition
Derek’s Dragons2-42-42-463=
3-31-53-3
4-23-33-3
John’s Rollers4-22-4loss63=
3-34-2
2-43-3
Paul’s Pioneers
5-14-23-3111
4-23-3
3-35-1
Sander’s Swingers3-3win3-392
4-22-43-3
3-33-31-5

Team ADerek’s Dragons: Derek Crocombe (captain), Tom Carpenter, Chris Beckett, Tina Beckett, John Allen, Lister Fielding
Team BJohn’s Rollers: John Skates (captain), Michael Gentry, Barney Lewis, Keith Williams, Barbara Tasker, Jack & Dawn Ingle
Team CPaul’s Pioneers: Paul Gamba (captain), Duncan Cox, Carolyn Gunstone, Angela Chapman, Jeff Chapman, Jim Flanagan
Team DSander’s Swingers: Michael Sander (captain), John Greenwood, Richard Mann, Richard Smith, Jo Smith, Michael Hughes
Reserves: John Moore, Nigel Barton, Sonia Lawrence, Richard Clark, Beverley Brown

MatchDateDateDate
AvB16 April28 May9 July
CvD23 April4 June16 July
AvC30 April11 June23 July
BvD7 May18 June6 August
AvD14 May25 June13 August
BvC21 May2 July20 August