2019 Competitions

FINALS DAY PROGRAMME FOR 8 September

Spa Salver

BLOCK AMick BelchamBruce EdwardsJon DiamondJohn GreenwoodWINSPosition
Mick BelchamX-2-25+214
Bruce Edwards+1X-16-2213
Jon Diamond+25+16X-922
John Greenwood-2+22+9X21
BLOCK BRichard MannAlex JardineChris Barham WINSPosition
Richard MannX 
Alex JardineX+16 11
Chris Barham-16X 02

FINAL: Alex Jardine beat John Greenwood  +3

Lustau Cup

BLOCK AMick BelchamJon DiamondAlex Jardine WINSPosition
Mick BelchamX-8-17 03
Jon Diamond+8X-7 12
Alex Jardine+17+7X 21
       
BLOCK BChris BarhamJohn GreenwoodBarney LewisJohn HobbsWINSPosition
Chris BarhamX-9 +151/2 
John Greenwood+9X+7t21
Barney Lewis -7tX0/1 
John Hobbs-15X

FINAL: John Greenwood beat Alex Jardine+24

Calverley Cup

ROUND 1
by 1 June
ROUND 2
by 14 July
SEMI-FINAL
by 1 September
FINALWINNER
Mick BelchamMick Belcham
w/o
Mick Belcham
+5
Mick Belcham
+11
Chris Barham
+14
Mark Houslop
 Barney Lewis
 
 John MooreJohn Greenwood
+4
 
 John Greenwood
 
 Jon DiamondJon Diamond
+4
Chris Barham
+21
 
 Jane Smith
 
 Chris BarhamChris Barham
+16
 
Richard MannAlex Jardine
+10
Alex Jardine

Howell Cup

Not contested

Miriam Reader Memorial Doubles

ROUND 1
by 14 June
SEMI-FINAL
by 1 September
FINALWINNER
 John Greenwood & Jack IngleChris Barham & Kate Sander
+1t
 
 
 Chris Barham & Kate Sander
 
 Jolyon Creasey & Jane SmithJolyon Creasey & Jane Smith
+1t
 
 Barney Lewis & John Moore
 

Lewis Shield

Richard Mann won all 3 games in an all-play-all on 22nd June

New Members Association Croquet Trophy

ROUND 1SEMI-FINALFINALWINNER
Dave GrimshawDave GrimshawDave GrimshawTimothy Luke
+14
Patrick Grice
 Tervor Houghton-Berry
 
Timothy LukeTimothy LukeTimothy Luke
+8
Jack Ingle
 Andrew Moss
 

Hunter Plate

BLOCK ANigel BartonJon DiamondMike SanderJohn MooreDerek CrocombeLister FieldingJohn HobbsWINSPosition
Nigel BartonX2-77-47-24-722
Jon Diamond7-2X7-17-27-641
Mike Sander4-71-7X5-77-66-714=
John Moore2-72-77-5X 1/3 
Derek Crocombe7-46-76-7 X1/3 
Lister FieldingX 
John Hobbs7-6X 
BLOCK BJohn GreenwoodDerek HeathDuncan CoxRichard MannJane SmithBruce EdwardsMike GentryWINSPosition
John GreenwoodX4-7, 7-3, 7-37-2, 7-16-7, 7-4, 7-57-52-77-3, 5-7, 7-352
Derek Heath7-4, 3-7, 3-7X  7-61-73-71/4 
Duncan Cox2-7, 1-7 X7-5 Lost w/o3-7, 5-71/4 
Richard Mann7-6, 4-7, 5-7 5-7X 7-55-71/4 
Jane Smith5-76-7  X3-72-70/4 
Bruce Edwards7-27-1Won w/o5-77-3X6-743
Mike Gentry3-7, 7-5, 3-77-37-3, 7-57-57-27-6X51

FINAL: Jon Diamond beat Mike Gentry 7-4, 5-7, 7-6

Kitching Rose Bowl

ROUND 1
by 14 May
ROUND 2
by 14 June
ROUND 3
by 25 July
SEMI-FINAL
by 1 September
FINALWINNER
 Nigel BartonMike Gentry
7-5, 7-6
Duncan Cox
7-3, 7-5
Richard Mann
7-5, 2-7, 7-4
Richard Mann
7-5, 7-3
Mike Gentry
Duncan CoxDuncan Cox
7-1, 7-6
Jane Smith
Chris BarhamRichard Mann
2-7, 7-4, 7-6
Richard Mann
6-7, 7-4, 7-3
Richard Mann
Jon DiamondJon Diamond
7-5, 7-4
John Moore
 Kate SanderKate Sander
w/o
John Greenwood
7-3, 3-7, 7-1
John Greenwood
7-6, 5-7, 7-4
Richard Clark
John GreenwoodJohn Greenwood
7-6, 6-7, 7-3
Michael Sander
Keith Wilkins Mark Houslop
w/o
Derek Crocombe
Mark HouslopMark Houslop
w/o
Lister Fielding

Golf Doubles

ROUND 1
by 1 June
ROUND 2
by 14 July
SEMI-FINAL
by 1 September
FINALWINNER
John Moore & Tina BeckettDerek Crocombe & Dawn Ingle
7-5, 6-7, 7-6
Tim Luke & Bruce Edwards
w/o
Tim Luke & Bruce EdwardsTim Luke & Bruce Edwards
7-4, 4-7, 7-6
Derek Crocombe & Dawn Ingle
 Tim Luke & Bruce Edwards
 
 Duncan Cox & Mike Sander Paul Gamba & Jane Smith
7-6, 7-5
 
 Paul Gamba & Jane Smith
 
 Jolyon Creasey & Chris BeckettDerek Heath & Jack Ingle
w/o
Mark Houslop & Nigel Barton 
7-4, 7-4
 
 Derek Heath & Jack Ingle
 
 Mark Houslop & Nigel Barton Mark Houslop & Nigel Barton 
w/o
 
 Mike Gentry & Keith Wilkins
 

Golf High Bisquers

BLOCK ABeverley BrownRichard SmithTina BeckettJo Smith WINSPosition
Beverley BrownX 7-6 1/1 
Richard Smith X5-7 0/1 
Tina Beckett6-77-5X 1/2 
Jo SmithX   
     X  
BLOCK BChris BeckettJane SmithPaul Gamba  WINSPosition
Chris BeckettX4-76-7  03
Jane Smith7-4X6-7  12
Paul Gamba7-67-6X  21

FINAL:  Paul Gamba v

New Members Golf Croquet Trophy

BLOCK ATrevor Houghton-BerrySimon MarsPhilip Osman WINSPosition
Trevor Houghton-BerryX6-77-3 12
Simon Mars7-6X7-4 21
Philip Osman3-74-7X 03
BLOCK BBruce EdwardsSimon ManwaringDave GrimshawTim LukeWINSPosition
Bruce EdwardsX++22
Simon ManwaringX04
Dave Grimshaw+X13
Tim Luke+++X31

FINAL: Simon Mars v Dave Grimshaw

Fraser Tankard – Golf Teams

Handicap play this year. Detailed rules are here.
Phone Derek Crocombe 01732 364585 if you have any queries.

 Derek’s DragonsJohn’s RollersPaul’s Pioneers Sander’s SwingersPOINTSPosition
Derek’s Dragons 2-42-42-463=
3-31-53-3
4-23-33-3
John’s Rollers4-2 2-4loss63=
3-3 4-2
2-4 3-3
Paul’s Pioneers
5-14-2 3-3111
4-2 3-3
3-3 5-1
Sander’s Swingers3-3win3-3 92
4-22-43-3
3-33-31-5

Team ADerek’s Dragons: Derek Crocombe (captain), Tom Carpenter, Chris Beckett, Tina Beckett, John Allen, Lister Fielding
Team BJohn’s Rollers: John Skates (captain), Michael Gentry, Barney Lewis, Keith Williams, Barbara Tasker, Jack & Dawn Ingle
Team CPaul’s Pioneers: Paul Gamba (captain), Duncan Cox, Carolyn Gunstone, Angela Chapman, Jeff Chapman, Jim Flanagan
Team DSander’s Swingers: Michael Sander (captain), John Greenwood, Richard Mann, Richard Smith, Jo Smith, Michael Hughes
Reserves: John Moore, Nigel Barton, Sonia Lawrence, Richard Clark, Beverley Brown

MatchDateDateDate
AvB 16 April28 May9 July
CvD23 April4 June16 July
AvC30 April11 June23 July
BvD7 May18 June6 August
AvD14 May25 June13 August
BvC21 May2 July20 August